קהילת מטפלות סובאדה בישראל​

פילטר למטפלות

קהילת מטפלות סובאדה בישראל​

פילטר למטפלות

סובאדה נוטה לקבל את הכינוי "עיסוי רחם" בכל מקום שאליו היא מגיעה, אך מדובר למעשה בטכניקת טיפול בטני משמעותית, המשפיעה על כל אברי הבטן, ובפרט על איברי מערכת העיכול. הסובאדה משפיעה על מערכת העיכול במספר אופנים:

  • איזון תנועתיות המעיים
  • טיפול בהדבקויות בטניות כתוצאה מדלקות או ניתוחים
  • בנשים – השפעה על מיקום ותנועתיות הרחם להפחתת הלחץ על המעי
  • שחרור שריר הסרעפת ועל ידי כך שיפור הנשימה הבטנית המשפיעה על תפקוד מערכת העיכול
  • שיפור בתפקוד מערכת העצבים המשפיעה על תחושתיות ותנועתיות של המעיים
  • מגע ותנועה המאפשרים קשר עם רגשות ותחושות שנשמרו בבטן ולא עובדו

במהלך השנים צברה קהילת המטפלות ניסיון בעבודה עם אנשים החווים קשיים שונים במערכת העיכול, בהמשך נפרט את מה שגילינו לגבי יעילות הטיפול במספר מצבים השייכים למערכת העיכול.

סובאדה - טיפול בעיסוי לעצירות

טיפול סובאדה משפר את זרימת הדם אל איברי מערכת העיכול ומאפשר איזון ושיקום של תנועתיות המערכת. אם העצירות נובעת מניתוח בטני, עבודה מתמשכת ועדינה על האזור יכולה לשקם את המקומות שנפגעו בעת הניתוח ולאפשר זרימה חלקה יותר. בחלק מהמקרים, עצירות יכולה לנבוע גם מרחם המונחת בצורה כזו שבה היא מפעילה לחץ על המעי. במקרים אלו, בדרך כלל, העצירות תוחמר בימים שלפני הווסת, כאשר הרחם גדולה וכבדה. במצב כזה, העיסוי יכול לעזור לשחרר ולהניע את הרחם ועל ידי כך להקל גם על העצירות.
תשומת הלב הניתנת לבטן על ידי המטפלת והמטופלת או המטופל, מתוך המגע הפיזי בטיפול, יכולה לסייע לשיקום תנועתיות המעיים. כמו כן, המגע מאפשר גישה אל נושאים רגשיים ש"שמרנו בבטן", וכך, מתאפשרת התבוננות עמוקה אל שורש העניין, דבר שיכול לקדם את תהליך הריפוי.

טיפול טבעי במעי רגיז / מעי רגיש

במהלך חיינו אנו חווים רגשות רבים המשפיעים על המצב הפיזיולוגי של גופנו. אחד המקומות הרגישים ביותר להשפעות אלו הם איברי מערכת העיכול. במצבים שבהם יש בעיות עיכול בלתי מוסברות, נוטים להגדיר את המצב כתסמונת המעי הרגיש. מגע רך ועדין בבטן מאפשר לאיברי מערכת העיכול לקבל אספקת דם טובה, לפנות פסולת בצורה מועילה יותר ועל ידי כך להחזיר לעצמם תפקוד קל ונעים.
המגע, בעיקר זה של הטיפול העצמי היומיומי שנלמד במהלך הטיפול, מאפשר חיבור אל אותם המקומות בהם אוחסנו רגשות שהיה לנו קשה להתמודד איתם, ונותן להם מקום להתבטא ולרפא את מה שמבקש ריפוי.

טיפול טבעי לעצירות מעי רגיש צרבות סיבו

מחלות מעי דלקתיות

מחלות מעי דלקתיות הן מחלות שבהן נוצרת דלקת במעי הגס (קוליטיס) או לאורך כל מערכת העיכול (קרוהן). מחלות אלה יכולות לגרום לשלשולים רבים, דימומים פנימיים, בעיות ספיגה וכאבים קשים.

הטיפול בעיסוי הבטני אינו ניתן בעת התקף, אך בזמן רמיסיה (נסיגה), יש יתרונות רבים לטיפול בעיסוי, בעיקר אם חלק מהטיפול הרפואי כלל ניתוחים לכריתה חלקית של המעי. במקרים של מחלות מעי דלקתיות העיסוי הינו רך ועדין מאוד, ומיועד לעזור בהשקטת המעי והבאת מעט שלווה ורכות לבטן הסובלת. הטיפולים התרופתיים במחלות אלו עלולים לגרום לעתים לעצירויות או לפגיעה בחיידקי המעיים והטיפול בעיסוי יכול לעזור להתמודד גם עם עם תופעות אלו.

טיפול טבעי בצרבות

טיפול סובאדה משלב עבודה עמוקה על הסרעפת, ועל אזור הבטן העליונה. במהלך הטיפול ניתנת התייחסות לאזור שמתחת לעצם החזה באופן שמייצר ריכוך של האזור כדי לאפשר זרימה טובה של דם אליו ודרכו. העבודה משפיעה על מערכת העצבים של המעי, מתוך שאיפה לסייע לה להביא לאיזון את כמות החומצה המופרשת בקיבה. כשהקיבה והוושט יקבלו את כל זרימת הדם הדרושה להם, שלב העיכול הראשוני יוכל לפעול  בצורה רכה וחלקה יותר.

סיבו - SIBO

סיבו הוא מצב שבו חיידקים שאמורים להימצא במעי הגס, משתרשים ומתרבים במעי הדק אשר אמור להיות כמעט סטרילי מחיידקים. החיידקים הללו עלולים לגרום לתופעות עיכול רבות ושונות – צרבות, גזים, שלשולים, עצירויות, כאבי בטן ועוד. לעתים, הגורם לסיבו הוא היחלשות המסתם שאמור להפריד בין המעי הדק והמעי הגס, או חולשה של המעי כולו. במהלך הטיפול הבטני נעשית עבודה על חיזוק המעי, שיפור זרימת הדם אליו וממנו, שיפור הזרימה הלימפטית סביבו ויצירת סביבה בריאה יותר שתתרום לחיזוקו. לרוב הטיפול בסיבו יתקיים במקביל עם טיפול קונבנציונלי (אנטיביוטיקה) או תזונתי וצמחי מרפא, שמטרתו לשחרר את החיידקים שהשתרשו כבר במעי.

דף זה נכתב על ידי גלית בראלי