קהילת מטפלות סובאדה בישראל​

פילטר למטפלות

קהילת מטפלות סובאדה בישראל​

פילטר למטפלות

אנדומטריוזיס – מחלה נשית דלקתית כרונית שכיחה, 1 מ-10 נשים, בגילאי הפוריות. ועדיין, היא מאובחנת באיחור של כ-12 שנים בממוצע.
באנדומטריוזיס ישנם תאים הדומים לתאי רירית הרחם הנמצאים באזור האגן. המקומות הנפוצים לנגעים הם – שחלות, חצוצרות, חלל האגן, המעי, רקטום. לעיתים נדירות ישנם נגעים גם באזור הסרעפת, הראות ואפילו מוח. התאים הללו ממשיכים להתנהג כתאים של רירית הרחם. כלומר, מגיבים לשינויים הורמונליים וממשיכים לשגשג. אנדומטריוזיס היא מחלה פרוגרסיבית ותלויית אסטרוגן.
תאי האנדומטריוזיס מפרישים חומרי דלקת, אשר גורמים לכאב. בנוסף הם עלולים לגרום להידבקויות וליצור רקמות צלקת סביבם.
אדנומיוזיס: גם אדנומיוזיס הוא מצב שבו רירית הרחם חודרת לרקמה אחרת, אולם באדנומיוזיס היא חודרת אל תוך שריר הרחם – השיכבה האמצעית של הרחם.

מהם הסימפטומים?

הסימפטום הנפוץ הוא כאבי וסת (כאבי מחזור). יש נשים שיחוו כאבים רק סביב הוסת, אבל ישנן נשים שיחוו כאבים באגן גם במשך החודש כולו. חלק מהנשים יחוו כאבים עזים מאוד, עד כדי חוסר תפקוד וחלק במידה קלה בלבד. (למרבה ההפתעה אין תמיד קורלציה בין גודל וכמות הנגעים והמוקדים למידת הכאב).
סימפטומים נוספים: כאבי ביוץ, כאבים ביחסי מין, בעיות עיכול שונות (נפיחות בבטן, גזים, שילשולים / עצירות, כאבים בזמן יציאה, דימום בזמן יציאה, בחילות) – לעיתים בעיקר סביב וסת, לעיתים במשך כל החודש, בעיות במערכת השתן (כאב, תכיפות או דחיפות, נטייה לדלקות בדרכי השתן), כאבי גב, כאבי ירכיים, קשיי פוריות, תשישות ועוד.

הסימפטומים לאדנומיוזיס דומים, אם כי באדנומיוזיס יש לעיתים נטייה לדימום מוגבר, מלווה בהרבה קרישי דם. גם כאב לאחר אורגזמה הוא סימפטום אופייני לאדנומיוזיס.

אנדומטריוזיס ופוריות

קשיים בפריון עלולים להופיע אצל נשים עם אנדומטריוזיס, עקב הדבקויות, חסימה של מעבר בחצוצרות ושינויים מכאניים, ציסטות ואנדומיטריומות בשחלות וירידה ברזרבה השחלתית, סביבה דלקתית כרונית שאינה מטיבה עם תהליך ההפרייה וההשתרשות, אדנומיוזיס במצבים מסוימים ועוד.
נסייג בזאת שיש נשים עם אנדומטריוזיס ואדנומיוזיס שנכנסות להריון בקלות ויולדות ללא כל בעיה.

הטיפול ברפואה המערבית

הטיפול ברפואה המערבית יכלול משככי כאבים במקרה הצורך, דיכוי הורמונלי (ע"י גלולות מסוגים שונים, או התקן, על מנת לדכא לשלוט במערכת ההורמונלית ולמנוע שיגשוג של תאים של רירית הרחם והיווצרות נגעים וציסטות). לעיתים ימליצו על ניתוח. חשוב להגיע לרופא או מרפאה המתמחה באנדומטריוזיס.

האם יש טיפול טבעי לאנדומטריוזיס?

בהחלט!
הטיפול הכולל בנשים עם אנדומטריוזיס כדאי שיכלול שילוב של תזונה מותאמת (אצל נטורופתית או תזונאית עם הבנה באנדומטריוזיס), תנועה (יוגה נשית, ריקודי בטן, הליכה וכל דבר שמניע ומזרים דם אל האגן) ומגע. אנחנו ממליצות כמובן על סובאדה – עיסוי בטן ואגן. דיקור נמצא כיעיל מאוד לנשים עם אנדומטריוזיס וכן רפלקסולוגיה, צמחי מרפא ועוד. גם פיזיותרפיה של רצפת אגן מומלצת במרבית המקרים.
יש לא מעט רופאי אנדומטריזיס שממליצים ומפנים לרפואה משלימה ואנו שמחות על כך מאוד.

סובאדה ואנדומטריוזיס

סובאדה – עיסוי בטן ואגן, המכונה לעתים גם עיסוי רחם תורמת להזרמת דם טובה אל עבר הרחם, השחלות, החצוצרות, האגן ואיברי מערכת העיכול. העיסוי מזרים אל עבר האיברים דם עשיר ומחומצן. ישנה זרימה טובה יותר של מערכת הלימפה, ובכך גם עזרה בפינוי פסולת, איזון של המערכת ההורמונלית, הקלה בסימפטומים של מערכת העיכול, שיחרור של אזור האגן ובאופן כללי שיחרור של הגוף וכך גם הנפש.
חלק מהנשים שחיות עם אנדומטריוזיס חיות עם כיווץ וכאב תמידי, יומיומי. כשחיים במצב כרוני כזה יש השפעה גם על האברים הפנימיים ועל כאבים שונים בגוף, וגם על המצב הריגשי. יש חשיבות להרפייה ונינוחות בגוף. ויסות של המצב הריגשי ישפיע על האברים הפנימיים. סובאדה בהחלט עשוי לתרום לכך.
טיפול סובאדה מחזק את רצועות הרחם, עוזר להשבת הרחם למקומה, מרפה ומשחרר את הסרעפת, מרפה ומשחרר עומס מהאגן ומעמוד השידרה, יעיל להקלה על סימפטומים שונים של מערכת העיכול, תורם לשיפור במצב הפיריון, מסייע לשחרר הדבקויות ורקמות צלקת ועוד.
סובאדה עשוי להקל במצב של כאבים, לשיפור מצב הדבקויות ובמקרים מסוימים גם הקטנה של ציסטות, והקלה על כאב ביחסי מין ועוד.
לטיפול בפוריות: כאשר נרגיע ונשחרר את הבטן, הסרעפת, הגב התחתון והאגן, נשפר את זרימת הדם והלימפה בגוף, הנשימה תשתפר, והיכולת של הגוף לייצר הריון ולשמור עליו תתעצם.
נשים עם אנדומטריוזיס נעזרות בסובאדה להקלה על כאבים הן במצב אקוטי והן כתחזוקה ושימור כללי, כטיפול קבוע לטווח ארוך. מאחר ובטיפולי סובאדה אנחנו מלמדות את המטופלת לעשות עיסוי עצמי ולעיתים כלים נוספים כגון חבישות שמן קיק – אין הכרח לתדירות טיפולים גבוהה, וחלק מהטיפול הוא בידי המטופלת ויש בידיה כלים להקל על עצמה גם בזמן התקפי כאבים. האפשרות לתת לאישה כלים לטיפול עצמי מבורכת ומשמעותית מאוד.

רוזיטה ארויגו, המורה שהביאה את הידע העתיק לעולם המודרני, נוהגת לצטט את השמאן דון אליחיו פנטי, שאמר שהרחם היא המרכז של האישה. במצב של אנדומטריוזיס, האמירה הזו מקבלת משמעות גדולה אפילו יותר.

דף זה נכתב על ידי גיגי אליאש