קהילת מטפלות סובאדה בישראל​

פילטר למטפלות

קהילת מטפלות סובאדה בישראל​

פילטר למטפלות

טיפול בכאב ביחסי מין במתמודדות עם אנדומטריוזיס
סובאדה טיפול טבעי בכאבים ביחסי מין ואנדומטריוזיס
Photo by Skylar Kang from Pexels

מנקודת מבטה של פיזיותרפיסטית רצפת האגן ומטפלת סובאדה

בשנים האחרונות עם עלית המודעות למחלת האנדומטריוזיס, לצד אפשרויות הטיפול התרופתי והניתוחי, עלתה גם המודעות לאורח חיים מותאם למחלה.
הסימפטומים השכיחים של אנדומטריוזיס מערבים את מערכות השתן המין והעיכול וחלה עליה משמעותית בהפניית המטופלות לטיפול פיזיותרפיה רצפת האגן.
אחד הסימפטומים הנפוצים הוא כאב ביחסי מין – כאב שטחי, כאב עמוק, כאב אחרי האורגזמה.

הסיבות לכאב ביחסי מין אצל מתמודדות עם אנדומטריוזיס

הסיבות הן מגוונות, ואמנה כאן חלק מהן:
מטופלות אנדומטריוזיס סובלות מכאבים עזים במהלך ביוץ, ווסת ולעיתים לכל אורך המחזור החודשי. הכאבים הם באזור הבטן, האגן, גב ואגן, לעיתים כאבים מוקרנים לגפיים תחתונות. הכאבים העזים מכווצים, מגבילים את תנועת המטופלת ומלווים פעמים רבות בכיווץ יתר של שרירי רצפת האגן. לכן כניסה לנרתיק בבדיקה וגינלית , בדיקת אולטרסאונד או קיום יחסי מין עלולה להיות מלווה בכאב.
באנדומטריווזיס עמוק נפוץ למצוא נגעים המערבים את הנרתיק, צוואר הרחם, רצועות הרחם האחוריות המחברות בין צוואר הרחם לסקרום, נגעים במרווח בין הרחם לרקטום , ציסטות שחלתיות ועוד. כך בכניסה עמוקה יתכן מגע ולחץ על מקומות אלו וכאב.
הטיפול התרופתי באנדומטריוזיס כולל אמצעים הורמונליים שמטרתם הפחתת גירוי האסטרוגן. ביניהם  כלולים גלולות למניעת הריון והתקנים תוך רחמיים העשויים לגרום ליובש נרתיקי והידבקות של רקמת הנרתיק.
נוסיף על כך את הדרך הארוכה והמתישה שעוברות הנשים עד לאבחון המחלה, בדיקות וגינליות רבות, אולטרסאונד, לעיתים על ידי מספר רופאים עד לאבחנת המחלה.
כל אלו ועוד משפיעים על מיניות האישה, זוגיות, מערכת היחסים של האישה עם עצמה ועם הסובבים אותה, על מקומות עבודה ולמעשה על כל תחום בחייה ולאורך מעגלי החיים.

מה נרצה לעשות כשאישה מגיעה לטיפול?

  • לשפר את איכות חייה של המטופלת וללוות אותה במעגלי החיים.
  • לטפל בסימפטומים הקשורים למערכת השתן , המין ומערכת העיכול ולהפחית כאבי גב , אגן, רגליים.
  • ללוותה בתהליכי פריון טבעיים או ivf
  • לטפל בה בהריון, להפחית כאבים אם מופיעים ולהכינה ללידה.

כמה מילים על סובאדה

הסובאדה, המכונה גם עיסוי רחם היא עיסוי בטני מבוסס על טכניקות מסורתיות של שבט המאיה בשילוב ידע פיזיולוגי ואנטומי מתקדם. בבסיס השיטה עומדת ההנחה שהרחם הוא מרכזה/ליבה של האישה וכל שינוי במקומו יכול להשפיע על בריאותה.
עיסוי הסובאדה הוא עיסוי ללא כאב , משמעותי מאוד וכולל טיפול בבטן תחתונה , עליונה, גב , אגן ועצם הזנב.
העיסוי משפר את תנועתיות האיברים, משחרר חסימות פיזיות ורגשיות, ועל ידי העיסוי מתאפשר שיפור ב 5 ערוצי הזרימה – זרימת דם עורקית, חזרה ורידית, זרימה לימפטית, תפקוד עצבי וזרימת הצ'י. כל אלו רלוונטיים מאוד בטיפול באנדומטריוזיס.
בשל הכאבים החזקים איתן מתמודדות הנשים נמצא לרוב נשימה מהירה ושטחית, סטרס, הפרשת הורמוני דחק – מערכת סימפטטית ועליית הכאב.
נמצא סרעפת מכווצת.
העיסוי העדין מאפשר הפעלת המערכת הפארסימפטטית (זו האחראית על הרגעה, האטה והרפיה) ושחרור הגב התחתון, האגן, עצם הזנב, הסרעפת ואיברי הרבייה והעיכול.

בטיפול אנו מלמדות את האישה עיסוי עצמי – "מגע בבטן שלי" שמשפיע מאוד על חיבור רגשי למקום, מניעת רגשות שליליים, מאפשר תמיכה בטיפול העמוק של הסובאדה, ומאפשר סוף סוף מגע חומל, רך ,נעים, ומרפא לאזורים שהם ע"פ רוב כל כך כאובים.

כפזיותרפיסטית של רצפת האגן, הסובאדה מאפשרת לי טיפול חיצוני משמעותי מאוד לפני בדיקה וטיפול וגינלי, מרככת את הדרך.

טיפול בכאב ביחסי מין בפזיותרפיה לרצפת האגן

בטיפול הפיזיותרפיה לרצפת האגן ההסתכלות היא נרחבת מאוד וכך גם אפשרויות הטיפול בכאב ביחסי מין (וכמובן גם בסימפטומים של מערכת השתן והעיכול)
עידוד המטופלת לתנועה אקטיבית בהדרגה, לאט לאט , בצעדים קטנים, לעיתים רק תנועתיות של האגן, סיבובי אגן, שמיניות, תרגול עם כדור גדול.
לעיתים תרגול של מתיחות ותנועתיות שרירי גב, בטן, ישבנים, ירכיים, גב עליון. פעמים רבות נתחיל בתנועה דווקא במקומות מרוחקים מאזור הכאב.
ההיבטים הפיזיים של התנועה והתרגול משמעותיים מאוד ולא פחות חשובים בעיניי ההיבטים הרגשיים של התנועה, תחושת הטיפול בעצמי, ותחושת המסוגלות.
חשוב מאוד לעבוד בטיפול על הרפיה, הרפיית הגוף כולו, הרפיית שרירי רצפת האגן, נעבוד עם נשימה סרעפתית, טכניקות שונות להרפיה, דמיון מודרך.
אחרי הטיפול החיצוני מתאפשרת לרוב בדיקה וגינלית בקלות רבה יותר, לאט לאט , ובעדינות.
גם כאן אפשרויות הטיפול רבות – מתיחות, עיסוי ידני, שחרור רצועות הרחם, שחרור רקמות סביב שלפוחית השתן, שחרור שרירי ירך, וכמובן הדרכה לתרגול בייתי.
עוד כלי יעיל מאוד בטיפול בכאבים ביחסי מין הוא מאמני נרתיק – המאפשרים תרגול בייתי, עיסוי ומתיחות של שרירי רצפת האגן ומסייעים מאוד בהורדת החשש מכניסה לנרתיק.

כל מטופלת היא עולם ומלואו

כך נתפר לו טיפול עבור כל מטופלת "בחליפה אישית", תוך שימת לב להיבטים הפיזיים והרגשיים, עבודת גוף- נפש בפיזיותרפיה רצפת אגן ועיסוי סובאדה ,זה לצד זה.

קראי עוד על אנדומטריוס וסובאדה:
אנדומטריוזיס
הנס של מירב – סיפור אופטימי של אנדומטריוזיס

אהבת את המאמר? מוזמנת לשתף!

עוד מאמרים שווים בבלוג שלנו

אמבט ישיבה טיפול עצמי כאבי מחזור
עיסוי רחם, עיסוי בטן ואגן
טיפול בכאב אנדומטריוזיס
סובאדה והסאקרום
קודם
הבא