קהילת מטפלות סובאדה בישראל​

פילטר למטפלות

קהילת מטפלות סובאדה בישראל​

פילטר למטפלות

מה הקשר בין שחלות פוליציסטיות, סובאדה וגלולות?
נתחיל מהסוף - גלולות. גלולות הן אמצעי המניעה הנפוץ ביותר. איך הן פועלות? הגלולות מכילות הורמונים במינון נמוך אשר מדמים הריון, ועל ידי כך אומרים לגוף שאין צורך בביוץ כרגע. אם אין ביוץ - אז אין הריון. לפני שנגיע לשחלות פוליציסטיות - נדבר קודם על ביוץ תקין: ביוץ מתרחש כאשר זקיק מגיע להבשלה מלאה, ומתוכו יוצאת הביצית לכיוון החצוצרות. אם היא תפגוש בזרע ותהיה הפרייה - יהיה הריון. אם לא - כשבועיים לאחר הביוץ, רירית הרחם תתפרק ויתחיל הדימום - הוסת. אז מה קורה למעשה בשחלות פוליציסטיות? משמעות המילה פולי-ציסטית הוא 'הרבה ציסטות'. אין זקיק אחד שתופס דומיננטיות אלא יש הרבה זקיקים לא מפותחים הנראים כמו ציסטות. המצב הזה גורם למחזורים ארוכים, קושי בחישוב הביוץ וקושי בקליטה להריון. אז איך הגלולות קשורות לעניין? במהלך לקיחת גלולות אמנם הגוף חושב שהוא בהריון, אך זה לא מונע מהזקיקים להתפתח במהלך החודש. אלא רק מונע את יציאת הביצית מהזקיק, כלומר הביוץ. הזקיק מתנוון ובמהלך תקין נספג בגוף. יש נשים שאצלן הזקיקים הופכים לציסטות ולא נספגים בגוף. הדבר מתרחש גם אחרי לידה, ולרוב מסתדר אחרי מחזור או שניים. ההבדל בגלולות הוא שהזמן שאין ביוציום נמשך יותר מתשעה חודשים, ונשים רבות בריאות לחלוטין ועם מחזורים סדירים, נוטלות גלולות משלל סיבות - בין אם למניעת הריון, או להקלה על כאבי המחזור, או כל סיבה אחרת - למשך תקופה ארוכה ללא הפסקה כמו שמומלץ, הפסקה כל שנתיים. וכך הן מגיעות למצב שנוצרות ציסטות רבות, בניגוד להריון שאז נוצרות ציסטה אחת או שתיים. אותן נשים יאובחנו כסובלות משחלות פוליציסטיות למרות שבעבר לא סבלו מהתופעה. איך סובאדה נכנסת לתמונה? סובאדה עוזרת לגוף לחזור לאיזון. באמצעות טיפול בבטן תחתונה ושחרור הסרעפת - הטיפול מאזן את רמות ההורמונים ומעודד זרימת דם אל השחלות. הסובאדה עובדת גם על מערכת הלימפה האחראית על פינוי פסולת מהגוף וכך מסייעת להסדרת הביוץ והמחזורים.

נתחיל מהסוף – גלולות. גלולות הן אמצעי המניעה הנפוץ ביותר. 

איך הן פועלות? 

הגלולות מכילות הורמונים במינון נמוך אשר מדמים הריון, ועל ידי כך אומרים לגוף שאין צורך בביוץ כרגע. אם אין ביוץ – אז אין הריון. 

לפני שנגיע לשחלות פוליציסטיות – נדבר קודם על ביוץ תקין: ביוץ מתרחש כאשר זקיק מגיע להבשלה מלאה, ומתוכו יוצאת הביצית לכיוון החצוצרות. אם היא תפגוש בזרע ותהיה הפרייה – יהיה הריון. אם לא – כשבועיים לאחר הביוץ, רירית הרחם תתפרק ויתחיל הדימום – הוסת. 

אז מה קורה למעשה בשחלות פוליציסטיות? משמעות המילה פולי-ציסטית הוא 'הרבה ציסטות'. אין זקיק אחד שתופס דומיננטיות אלא יש הרבה זקיקים לא מפותחים הנראים כמו ציסטות. המצב הזה עלול לגרום למחזורים ארוכים, קושי בחישוב הביוץ וקושי בקליטה להריון

אז איך הגלולות קשורות לעניין

במהלך לקיחת גלולות אמנם הגוף חושב שהוא בהריון, אך זה לא מונע מהזקיקים להתפתח במהלך החודש אלא רק מונע את יציאת הביצית מהזקיק, כלומר את הביוץ. הזקיק מתנוון ובמהלך תקין נספג בגוף. יש נשים שאצלן הזקיקים הופכים לציסטות ולא נספגים בגוף. הדבר מתרחש גם אחרי לידה, ולרוב מסתדר אחרי מחזור או שניים. ההבדל, כשנוטלות גלולות הוא שהזמן שאין בו ביוצים נמשך יותר מתשעה חודשים, ונשים רבות בריאות לחלוטין ועם מחזורים סדירים, נוטלות גלולות משלל סיבות – בין אם למניעת הריון,  להקלה על כאבי המחזור, או כל סיבה אחרת למשך תקופה ארוכה ללא הפסקה, לעתים בניגוד להמלצות הרפואיות. בדרך זו הן מגיעות למצב שנוצרות ציסטות רבות, בניגוד להריון שאז נוצרות ציסטה אחת או שתיים. לעתים, חלק מהנשים האלו עלולות להיות מאובחנות כסובלות משחלות פוליציסטיות למרות שבעבר לא סבלו מהתופעה.

איך סובאדה נכנסת לתמונה? 

סובאדה עוזרת לגוף לחזור לאיזון. באמצעות טיפול בבטן תחתונה ושחרור הסרעפת – הטיפול מאזן את רמות ההורמונים ומעודד זרימת דם אל השחלות. הסובאדה עובדת גם על מערכת הלימפה האחראית על פינוי פסולת מהגוף וכך מסייעת להסדרת הביוץ והמחזורים.

אהבת את המאמר? מוזמנת לשתף!

עוד מאמרים שווים בבלוג שלנו

אמבט ישיבה טיפול עצמי כאבי מחזור
עיסוי רחם, עיסוי בטן ואגן
טיפול בכאב אנדומטריוזיס
סובאדה והסאקרום
קודם
הבא