קהילת מטפלות סובאדה בישראל​

פילטר למטפלות

קהילת מטפלות סובאדה בישראל​

פילטר למטפלות

עיסוי רחם אחרי הפלה
עיסוי רחם אחרי הפלה או אובדן הריון

הפלה

סיום הריון

התרוקנות

כאב

חור שחור וכאב שמבקש להתמלא

ואיך יתמלא?

 

מהות הרחם

הרחם היא חלל ריק. שריר שכל מהותו להתמלא בדם ולהתרוקן מדם במחזוריות מופלאה. כל חודש, ממש כמו הלבנה בשמי הלילה לאורך החודש – תנועה אינסופית של יצירה.

הרחם אוהבת להיות מלאה, עשירה ומשגשגת בדם. הרחם מקבלת את אספקת ייצור הדם מהתזונה על ידי ספיגת החומרים המזינים המגיעים למערכת העיכול. זהו העוגן והביטחון של הרחם – הדם, זרימת הדם, ההתמלאות בדם, ובזמן הנכון גם התרוקנות מהדם – אלו נקראים ימי זמן הירח שלנו, הדימום הווסתי.

 

התרוקנות

ישנה התרוקנות שהרחם מכירה המתרחשת כל חודש, זמן הדימום הווסתי, זמן הירח שלנו. אז הרחם משחררת – מפנה ומרוקנת את כל הדם, הזיכרונות, החלומות, ההצלחות והרצונות של החודש הקודם – וממתינה ריקה לחודש הקרוב. בהתרוקנות הזו יש הקלה – שחרור של אנרגיה ודם שהצטברו במהלך החודש המבקשים פינוי והתמרה – רצון להתחלה חדשה, מחזור חדש, זרימה ותנועה חדשים. בתחושת הגוף והתודעה זו התרוקנות מבורכת.

 

סיום הריון והרחם

עם זאת ישנה התרוקנות כואבת לרחם – בין אם היא מבחירה או שלא – והתרוקנות זו נקראת הפלה, סיום הריון או לידה בטרם עת.

הרחם, שכל מהותה היא יצירת חיים, פחות מכירה התרוקנות כזו. העולם הרגשי של האשה וגם הרחם חווים כאב, עצב ויגון – על חיים שהיו והסתיימו – בין אם מבחירה או שלא, בין אם ההריון היה תקין או שלא. החוסר והחלל הריק נמצאים שם ומבקשים להתמלא באהבה, ריפוי, חמלה ושלום.


עיסוי רחם – ריפוי

ישנן כמה דרכים למלא את החלל שנפער ברחם אחרי הפלה וסיום הריון. אחת הדרכים המבורכות והמיטיבות היא עיסוי הרחם. עם ההפלה וסיום ההריון, הרחם נשארת מרוקנת ואף מפוחדת ברובד מסוים. משהו נלקח ממנה – נפצע, נקרע, התנתק – ובאופן טבעי היא רוצה להחזיר את החיים לרחם, היא מבקשת ריפוי.

עיסוי הרחם הוא הריפוי – המגע החיצוני ברחם הוא מגע מפייס, מנחם, אוהב ומכיל. מגע המאפשר לחלום חלומות חדשים. מגע חמים המאפשר לחוש ביטחון. אחת החוויות לאחר הפלה או הפלות חוזרות הוא ערעור תחושת הביטחון – הביטחון בגוף, ברחם, בחיים – מה שהיה ודאי וברור ופתאום הופך להיות לא ודאי.

עיסוי הרחם מחזיר את הביטחון לרחם, עוטף אותה ומבקש לתת לה אהבה וחום.

 

עיסוי רחם – הנעה

הפלה היא טראומה פיזית ורגשית. כאשר אנחנו חוות טראומה הנטייה היא להיתקע, לקפוא ולעמוד במקום.

הרבה פעמים נשים אחרי הפלה, אובדן הריון או לידה שקטה – מתקשות להמשיך הלאה. הפחד כה עוצמתי ומשתק שהוא לא מאפשר להן לנוע.

העיסוי מאפשר ליצור התחלה חדשה, לשחרר את העולם הפיזי והרגשי שהתכווץ מהטלטלה ולהניע את החיים קדימה. עיסוי הרחם מחזיר אותן לרחם – לעצמן, לביטחון, למרכז. גם המחזור החודשי הוא תנועה, גל המשתנה.


עיסוי רחם – מציאת המרכז והביטחון

הרחם נמצאת במרכז האגן, שם מקומה, ממנה מגיעה נביעת החיים של האישה, ולשם האשה צריכה לחזור כל פעם ובפרט אחרי טלטלה רגשית או פיזית. כל טלטלה מכל סוג שהוא, כולל התערבות כירורגית מקומית, מוציאה את הרחם מהמרכז – פיזית או אנרגטית. עיסוי הרחם מחזיר את האישה למרכז שלה ולביטחון – לידיעה שהרחם כאן, האישה חוזרת אליה שוב, והיא חשה מקורקעת.

אפשר לשחרר את מה שהיה, להתפנות למה שיש כאן ועכשיו, לממש חלומות חדשים ולזרוע אותם ברירית הרחם, כמו שזורעים זרעים חדשים באדמה דשנה ומשגשגת.

 

עיסוי רחם והיקלטות להריון

הרחם מאפשרת התחדשות גם אחרי סיומם של דברים – כמו אחרי הפלה או אובדן הריון. הרחם היא המחדשת הגדולה, היא בוראת עולמות ומגשימת החלומות באשר הם.

עיסוי הרחם – המגע, הזרמת הדם, חימום הרחם, פינוי הישן ויצירת החדש, העצמת הביטחון בעצמנו, הביטחון בחיים והחזרה למרכז. כל אלו מאפשרים לתמוך פיזית ורגשית בתהליך כולו – בעצמך כאישה ובתהליכי החיים הטבעיים, בדרך טבעית, בריאה ומלאת הקשבה.

בהפלה יש תהליך שלא הושלם – תהליך זה הוא התחלה של הריון שאין לו רצף. התהליך נקטע באמצע ובעקבות זה עולים פחדים, חרדות, שאלות – "למה זה קרה לי?", "למה דווקא לי?", "מה לא בסדר בי?", "למה זה עוד זה פעם קורה לי?". עיסוי הרחם מאפשר דרך מגע שמיטיב, להמשיך את הרצף שנקטע. הידיים במהלך העיסוי מאפשרות סגירה של תנועה שהתחילה ולא הושלמה ובכך הן הופכות את כל התהליך לצורה אחת שלמה.

המגע חומל ומפייס לאחר הטלטלה והטראומה שעברה הרחם. העיסוי מאפשר הכרה בקיים – מאפשר לעשות שלום עם עצמך כאישה ומאפשר לרחם להשלים עם האובדן שהיה. ובכך מאפשר לפנות את חלל הרחם להתחיל תהליך חדש ולהשלים אותו  – הריון חדש ולידה.

 

אהבת את המאמר? מוזמנת לשתף!

עוד מאמרים שווים בבלוג שלנו

אמבט ישיבה טיפול עצמי כאבי מחזור
עיסוי רחם, עיסוי בטן ואגן
טיפול בכאב אנדומטריוזיס
סובאדה והסאקרום
קודם
הבא