קהילת מטפלות סובאדה בישראל​

פילטר למטפלות

קהילת מטפלות סובאדה בישראל​

פילטר למטפלות

אי פריון לא מוסבר ועיסוי רחם
אי פריון לא מוסבר ועיסוי רחם

מהו אי פיריון בלתי מוסבר

על פי ההגדרה המקצועית של הרפואה המערבית, אי פריון הוא מצב בו בני זוג אינם מצליחים להרות מעל שנה של ניסיונות. מצב זה של 'אי פריון בלתי מוסבר' מאובחן כאשר לא התגלו פתולוגיות או בעיות פוריות בבדיקות שונות אשר בוצעו על ידי הרופא המטפל כגון: בדיקת זרע, מעקב זקיקים, צילום רחם, בדיקות דם מקיפות והורמונליות. אבחנה זה מאפשרת לרופא להפנות את הזוג לייעוץ וטיפול אצל רופא פוריות, לבחינה מעמיקה יותר במערכות הגוף השונות לרבות המערכת ההורמונלית.

 

כיצד עיסוי רחם סובאדה יכול לעזור במצבים של אי פיריון בלתי מוסבר אצל נשים?

עיסוי רחם היא שיטת טיפול עתיקה ותיקה ובטוחה, הידועה במסורות רבות של נשים ברחבי העולם. העיסוי היה כלי טיפול מסורתי בשנות הפוריות לאישה המבקשת להתעבר, להסדיר את המחזור החודשי, לכאבים בבטן תחתונה או תחושת תקיעות מקומית, וכן גם בגיל המעבר. עיסוי הרחם היה שיטת טיפול מוכרת ופופולארית לכל מצבי החיים של האישה, ונתן מענה רחב למצבים שונים, כולל אי פריון.

 

הנעת דם

עיסוי הרחם יוצא מנקודת הנחה שאיזור הבטן התחתונה זקוק לתנועה, הנעה וכמובן גם הנאה. הרחם היא שריר מלא בדם ולדם יש נטיה להיתקע. תקיעות של זרימת דם גורם לכאבים בבטן תחתונה והיא יכולה להקשות גם על התעברות. הצפיפות והדחיסות של תנועת הדם כתוצאה מתקיעות בבטן התחתונה, וברחם בפרט, מקשים על התנועה הנכונה ועל כוח החיים – כלומר מקשים על ההתעברות להתרחש ברחם. כדי לעזור להתעברות והריון – צריך להניע את מה שתקוע וההנעה היא למעשה עיסוי הרחם. הנעה טובה של שריר הרחם, של הדם והנוזלים, כוללת את החצוצרות, שחלות וכל איברי הבטן התחתונה והעליונה, כולל המעיים ומערכת העיכול. תקיעות של מערכת העיכול, כלומר עצירות – יכולה להשפיע גם על הרחם, מאחר והרחם נמצאת מתחת למעיים מבחינה פיזית. הרחם נמצאת בתוך האגן, מוחזקת ע"י רצועות ונתמכת ע"י רצפת האגן. מתח רב באזור הבטן התחתונה יכול גם הוא ליצור תקיעות של זרימת דם ואנרגיה ובכך להפריע להתעברות.

 

חידוש ייצור דם

דבר נוסף שעיסוי הרחם יכול לעזור בו במצבים של אי פריון בלתי מוסבר הוא חידוש תנועת הדם. כלומר, הנעת הדם הישן מהרחם ויצירת דם חדש – מאפשר השתרשות טובה יותר של עובר. דם חדש, טרי ועשיר משגשג בזכות תנועה טובה של דם. דמייני מים זורמים בנחל ובאמצע יש סלעים ואבנים גדולות – הנחל עוצר את הזרימה הטבעית ובמקום הזה שנעצר – מתרכז כל הלכלוך והזבל. כדי לנקות את הלכלוך ולחדש את זרימת המים יש להניע את הסלעים והמים יזרמו ויתחדשו. כך עלינו להניע את זרימת הדם ברחם באופן קבוע ולחדש את הדם ברחם.

 

סיפור מקרה של אי פיריון בלתי מוסבר ועיסוי רחם

הגיעה אלי לטיפול בקליניקה מטופלת בת 31 במצב רגשי לא היה כל כך טוב. העובדה שהיא ובן זוגה מנסים להרות מעל שנה ולא מצליחים הדאיגה אותה ופחדים רבים עולים ללא שליטה. בנוסף, מקום העבודה הכביד עליה רגשית והיא רצתה לעזוב. היא אמרה שכל חייה מרגישים לה תקועים, כולל מערכת העיכול ממנה היא סובלת בתקופות מסוימות, בעיקר מעצירות. הבדיקות שעברה ברפואה מערבית לא מצאו בעיה כלשהי והם הוגדרו תחת הכותרת – אי פריון בלתי מוסבר.

 

הנעת הרחם והעולם הרגשי

באמצעות האבחון בכלים של הרפואה הסינית הרגשתי תקיעות גם חולשה של הגוף. הבנתי שלא רק שהיא מרגישה תקועה, אלא שהיא גם לא מספיק חזקה לעשות שינוי – הרחם לא מקבלת את האנרגיה שהיא זקוקה לה מהגוף והיא צריכה כוח בשביל להשתנות.

 

עיסוי רחם

התחלנו תהליך שכלל דיקור סיני, עיסוי רחם, צמחי מרפא, שינוי תזונתי, שינוי אורח חיים והתנהלות רגשית.

עיסוי הרחם כלל גם הנעה וחיזוק מערכת העיכול. ההזנה לגוף וחידוש הדם ברחם כי מגיעים ממערכת העיכול – מהתזונה מגיעים הויטמינים, מינרלים כל אבות המזון.

ברמה הרגשית היא הרבתה לבכות ולהרגיש עצובה, דבר שלא תרם לה פיזית אלא בעיקר החליש אותה. בשיח הרגשי בינינו בחרתי בתהליך של בירור הצרכים האישיים שלה, בחירת חזון לעתיד ולהריון, העצמה אישית נשית, וההתלבטות – האם מתי ואיך לעזוב את העבודה.

 

עיסוי רחם, קרקוע וחיזוק הרצון

תוך כדי התהליך הרגשי והפיזי, נהיה יותר ברור למטופלת שהיא רוצה לעזוב את העבודה. היא הרגישה את זה בבטן התחתונה. היא החליטה שהיא כבר חזקה ומוכנה להתפטר מהעבודה התובענית ולהתמסר לדבר חדש. ההחלטה היתה גם בגיבוי מלא של בן זוגה.

 

הריון ספונטני

באותו החודש שבו היא התפטרה מהעבודה – סטיק ההריון הראה תשובה חיובית. כאשר התבוננו בתהליך שעברה, שתינו ראינו את השלם – התקיעות, התנועה, בירור הצרכים, חיבור לרצונות הבטן והרחם, בניית החזון, פעולה נכונה ומתאימה, תחושת המוכנות, החוסן הרגשי וההריון – הכל השתלב בצורה הרמונית המעוררת פליאה ושמחה. איך הכל ארוג ורקום בחיינו – מה שנראה לא מוסבר – ברגע אחד שלם קיבל הסבר שהביא את הלב והרחם לשמחה גדולה.

אהבת את המאמר? מוזמנת לשתף!

עוד מאמרים שווים בבלוג שלנו

אמבט ישיבה טיפול עצמי כאבי מחזור
עיסוי רחם, עיסוי בטן ואגן
טיפול בכאב אנדומטריוזיס
סובאדה והסאקרום
קודם
הבא